Committees


Organising Committee

Damijan Miklavčič — Conference Chair

Tomaž Jarm — for publications

Samo Mahnič-Kalamiza — website/submission system

Bor Kos — challenge

Helena Cindrič — challenge

Zala Vidic

Rok Šmerc

Romanca Krivec


International Advisory Committee

James Goh (Singapore)

Jari Hyttinen (Finland)

Timo Jämsä (Finland)

Ákos Jobbágy (Hungary)

Igor Lacković (Croatia)

Lenka Lhotska (Czechia)

Ratko Magjarević (Croatia)

Marc Nyssen (Belgium)

Heinrich Schima (Austria)


International Scientific Programme Committee

Metin Akay (United States)
Péter Antal (Hungary)
Almir Badnjević (Bosnia and Herzegovina)
Virginia Ballarin (Argentina)
Panagiotis Bamidis (Greece)
Daniel Baumgarten (Germany)
Zhivko Bliznakov (Bulgaria)
George Boadu (Ghana)
Paulo Carvalho (Portugal)
Murilo Conto (Portugal)
Ivana Čuljak (Canada)
Rafael Davalos (United States)
George Drosatos (Greece)
Giuseppe Fico (Spain)
Marius Fiechi (France)
Patrique Fiedler (Germany)
Nenad Filipovic (Serbia)
Ivo Fridolin (Estonia)
Yueming Gao (China)
Jens Haueisen (Germany)
Thordur Helgason (Iceland)
Jorge Henriques (Portugal)

Jiří Hozman (Czechia)
Rok Hren (Slovenia)
Ashenafi Hussein (Ethiopia)
Jari Hyttinen (Finland)
Ernesto Iadanza (Italy)
Antoni Ivorra (Spain)
Timo Jämsä (Finland)
Vit Janovsky (Czechia)
Vojko Jazbinšek (Slovenia)
Ákos Jobbágy (Hungary)
Eleni Kaldoudi (Greece)
Bor Kos (Slovenia)
Peter Kramar (Slovenia)
Patrik Kutilek (Czechia)
Igor Lacković (Croatia)
Piotr Ladyzynski (Poland)
Li Li (China)
Kang Ping Lin (Chinese Taipei)
Željka Lučev Vasić (Croatia)
Alessio Luschi (Italy)
Shankar M Krishnan (United States)
Fabiola M. Martinez-Licona (Mexico)
Samo Mahnič-Kalamiza (Slovenia)

Urban Marhl (Slovenia)
Alexander Martynenko (Ukraine)
Zlatko Matjačić (Slovenia)
Salome Mwaura (Kenya)
Fredrik Nikolajeff (Sweden)
Tadeusz Palko (Poland)
Simão Paredes (Portugal)
Leandro Pecchia (Italy)
Davide Piaggio (United Kingdom)
Ana Pribaković Borštnik (Slovenia)
Lea Rems (Slovenia)
Aimée Sakes (The Netherlands)
Ichiro Sakuma (Japan)
Tilmann Sander-Thoemmes (Germany)
Heinrich Schima (Austria)
Erik Schkommodau (Switzerland)
Žiga Špiclin (Slovenia)
Luis Vilcahuaman (Peru)
James Wear (United States)
Stanislaw Wojtkiewicz (Poland)
Murat Kaya Yapici (Turkey)
Martha Zequera Diaz (Colombia)